kary-dla-livestreamerek

Lokalny urząd podatkowy w Chinach ukarał dwie wpływowe livestreamerki kwotą ponad 90 milionów CNY (ponad 60 milionów złotych) za uchylanie się od płacenia podatków.

Biuro podatkowe Hangzhou we wschodniej prowincji Zhejiang odzyskało niezapłacone podatki i nałożyło opłaty za zwłokę, a także podwójną grzywnę w wysokości

  • 65,6 mln CNY (ok. 42,7 mln PLN) na Zhu Chenhui i
  • 27,7 mln CNY (ok. 18 mln PLN) na Lin Shanshan.

Zhu i Lin zarejestrowały dochód z osobistych wynagrodzeń jako dochód operacyjny swoich firm jednoosobowych w latach 2019-2020, naruszając przepisy podatkowe (różnica pomiędzy podatkiem dochodowym od osoby fizycznej i podatkiem dochodowym działalności gospodarczej). Proceder praktykowany przez obie livestreamerki ujawniono dzięki analizie Big Data – informuje urząd skarbowy z Hangzhou na swej stronie internetowej.

Inni livestramerzy w Chinach mogą spodziewać się kontroli urzędów skarbowych mających na celu ustalenie, czy proceder stosowany przez obie livestreamerki nie był powszechna praktyką w branży.

Kim są Zhu Chenhui i Lin Shanshan?

Obie livestreamerki pracują dla firmy Hangzhou Chenfan Clothing, założonej przez Zhu.

Zhu Chenhui

Zhu wychowała się w Wenzhou, mieście na południu prowincji Zhejiang. Jest uznawana za „influencerkę pierwszego pokolenia” – podówczas bazą pozyskiwania klientów dla sklepów internetowych był serwis WeiBo.

W 2011 roku, podczas studiów na Uniwersytecie Zhejiang Gongshang, wraz ze swoją koleżanką z klasy, Qian Yufan, Zhu otworzyła sklep internetowy z odzieżą damską. Dzieki działaniom na WeiBo (i nie tylko sklep rozrósł się do jednego z największych na Taobao.

W 2015 roku Zhu założyła firmę Chenfan, której jest dyrektorem generalnym i prezesem. Chiny usłyszały o niej, kiedy zaczęła spotykać się z Wang Sicongiem, synem założyciela Wanda Group, Wang Jianlina, jednego z najbogatszych ludzi w Chinach. Wanda Group, pierwotnie jeden z największych chińskich deweloperów, to obecnie jedna z dwudziestu największych firm w Chinach, prowadząca zdywersyfikowana działalność budowalna, usługową, rozrywkową.

Wang i Zhu rozstali się po roku, Zhu wyszła za mąż latem 2017 roku.

Lin Shanshan

Lin jest influencerką z doświadczeniem ponad 10 letnim Pierwotnie, tak jak Zhu, koncentrowała się na działalności na WeiBo, a od czasu pojawienia się w Chinach systemów livestreamingowych zaangażowała się całkowicie w ten rodzaj aktywności sprzedażowej. Jest obecnie główną livestreamerką firmy Chenfan, pełni w firmie również rolę dyrektorki do spraw marketingu.

O tym jakie obroty i zyski generuje dzisiaj livestreaming w Chinach może świadczyć wynik uzyskany w tym roku, w ramach tylko jednej akcji promocyjnej przez dwoje największych konkurentów Zhu. Otóż Li Jiaqi i Viya (o której pisaliśmy parokrotnie) w pierwszym dniu przedsprzedaży związanej z Dniem Singla sprzedali łącznie towary i usługi o wartości 19 miliardów juanów. To równowartość ponad 12 miliardów złotych.

P.S.

Tak dla zobrazowania – aktualna tabela stawek podatkowych obowiązujących w tym roku w Chinach w przeliczeniu na złotówki podłóg tabeli NBP z piątku 26.11.2021 (1,00 RMB = 0,654 PLN):
📌 0 – 23 544 = wolne od podatku
📌 23 544 – 94 176 = stawka 10%
📌 94 176 – 196 200 = stawka 20%
📌 196 200 – 274 680 = stawka 25%
📌 274 680 – 431 640 = stawka 30%
📌 431 640 – 627 840 = stawka 35%
📌 powyżej 627 840 = stawka 45%
Od naliczonych podatków można uzyskać liczne odliczenia.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

5 thoughts on “Kary dla livestreamerek”
  1. Prawdziwy przyjaciel to nie ten, kto osusza łzy twoje, Niczm jak Drapieżne lwy Tołstoje, ale ten, kto nie pozwala ci ich wylewać, innym zabrania się z Ciebie wyśmiewać E. F. Teixeira & Zeroo Cool..

  2. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierzę. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest mądrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. zapraszam do siebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *