chiny:-subiektywny-przeglad-wydarzen-za-wielkim-murem-(06/22)

Z prac rządu (来自政府工作)
Krajowe centra obliczeniowe

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) zatwierdziła budowę czterech krajowych zintegrowanych centrów obliczeń komputerowych. Zlokalizowane będą w rejonach:

  • BeiJing-TianJin-HeBei (同意京津冀地区),
  • Delta Rzeki ChangJiang /Jangcy (长三角地区),
  • ChengDu-ChongQing (成渝地区) oraz
  • Greater Bay Area (粤港澳大湾区).

To formujące się 4 główne ośrodki rozwoju kraju. Koszt całkowity stworzenia centrów obliczeniowych wyniesie min. 400 mld RMB (ok. 253 mld PLN).

Sport to zdrowie…

Komisja postanowiła również przeznaczyć w ramach budżetu centralnego kwotę 2,1 mld RMB (ok. 1,318 mld PLN) na 185 projektów związanych z popularyzacją aktywnego trybu życia i sportu. Są to mi.in. projekty budowy sieci ogólnodostępnych centrów fitness, „parków sportowych”, otwartych stadionów lekkoatletycznych i boisk do piłki nożnej, ścieżek zdrowia itp., które powstaną w wielu miastach kraju. Wedle komisji decyzja ta jest odpowiedzią państwa na rosnące społeczne potrzeby w zakresie uprawiania sportu.

Aborcjom nie

Chińskie Stowarzyszenie Planowania Rodziny (中国计划生育协会) rusza z szeroką kampanią uświadamiającą, która skierowana jest przeciwko zachodzeniu młodych kobiet w niepożądane ciąże, a co za tym idzie – aborcjom traktowanym jako środek antykoncepcyjny. Celem kampanii są nastoletnie dziewczyny i kobiety niezamężne. Zgodnie z deklaracją stowarzyszenia podejmowane będą wszelkie możliwe metody, aby zmniejszyć liczbę aborcji, a zarazem poprawić dzietność. To działanie konieczne w sytuacji, gdy społeczeństwo starzeje się w takim tempie. Stowarzyszenie stawia na uświadamianie, szkolenia i prewencję, a nie na aborcje.

System oceny dyrektorów szkół

Ministerstwo Edukacji (教育部) wprowadza jednolite zasady kompleksowego systemu nadzoru i oceny kierowników, dyrektorów

  • przedszkoli,
  • szkół podstawowych i
  • średnich

podsumowujących ich kadencje urzędowania (stanowisko może być zajmowane przez 5 lat). System ten obejmować będzie również przedszkola i szkoły będące inicjatywą partnerów chińskich i zagranicznych (nie ma placówek edukacyjnych prowadzonych wyłącznie przez podmioty zagraniczne).

W ramach systemu oceniane będą: pomoc organizacjom partyjnym, przestrzeganie linii partii w zakresie edukacji, zarządzanie szkołą, postawa moralna kierownika/dyrektora, praca z nauczycielami, wprowadzone i realizowane standardy prowadzenia placówki, zasady bezpieczeństwa i higieny itp.

Wyniki oceny będą podstawą do przyznania wyróżnień, podwyższenia wynagrodzenia, przedłużenia kontraktu, czy mianowania na stanowisko kierownicze w innej (kolejnej) placówce edukacyjnej. System wprowadzono w bieżącym roku w wyselekcjonowanych prowincjach jako pilotaż. Program zostanie rozszerzony na całe Chiny (po ewentualnym usprawnieniu) i obejmie w sumie 23 mln szkół podstawowych i średnich oraz 29 mln przedszkoli.

Podnoszenie poziomu wyższych uczelni

Ministerstwo Edukacji (教育部) wraz z Ministerstwem Finansów (财政部) oraz

Państwową Komisją Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) opublikowało listę uczelni i projektów drugiego etapu inicjatywy rozwijania najwyższej klasy uniwersytetów i szkół wyższych (147) oraz dyscyplin akademickich.

Pierwszy etap ogłoszony w 2016 roku zakończono w roku 2020. Aktualny etap będzie realizowany do końca 2025 roku. Działanie ma na celu pobudzenie tworzenia oraz rozwoju szkolnictwa wyższego na najwyższym międzynarodowym poziomie. Drugi etap ma poprowadzić uniwersytety do osiągnięcia najwyższego standardu w dziedzinach, w których mają przewagę konkurencyjną i skupienie się na badaniach oraz budowaniu systemów rozwoju w danych kategoriach. Placówki biorące udział w działaniu mają być zachęcane do większej innowacyjności w wybranych dyscyplinach nauki i dokonywać w nich zasadniczego przełomu. Na liście projektów znajduje się 59 z dziedziny matematyki, fizyki, chemii, biologii i innych nauk podstawowych, 180 z zakresu inżynierii oraz 92 z obszaru nauk społecznych.

W 2023 roku ministerstwo dokona kontroli stanu i zaawansowania projektów. Tym, które nie otrzymają pozytywnej oceny cofnięte zostanie finasowanie.

Walka z fake news i nie tylko…

W styczniu br. Centrum Zgłaszania Informacji Nielegalnych i Niepożądanych (违法和不良信息举报中心) przy Administracji Cyberprzestrzeni Chin (中国国家互联网信息办公室) oraz właściciele platform mediów społecznościowych przyjęli 14,737 mln zgłoszeń dotyczących wpisów szkalujących, rozpowszechniających nieprawdziwe informacje, podżegających do nienawiści, czy tak zwanych fake newsów. To wzrost o 16,9% miesiąc do miesiąca oraz aż o 31,5% rok do roku. 72,3% wszystkich zgłoszeń dotyczyło wpisów umieszczonych na wiodących stronach internetowych należących do firm (marek) takich jak: WeiBo (微博), BaiDu (百度), ZhiHu (知乎), Alibaba (阿里巴巴), KuaiShou (快手), Tencent (腾讯), TouTiao (头条), DouBan (豆瓣) czy Sina (新浪).

Zgłoszenia wpisów które wedle uznania użytkowników stanowią złamanie norm, przepisów, prawa dokonywać w Chinach można m.in. poprzez bezpłatną infolinię ogólnokrajową (12377) oraz stronę internetową (www.12377.cn).

Konsolidacja producentów nawozów

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (农业农村部) w najbliższej pięciolatce planuje wzmocnienie, reorganizację i konsolidację istniejących producentów nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin. Cel: do roku 2025 ma działać w Chinach co najmniej 10 wyspecjalizowanych przedsiębiorstw (korporacji), których wartość produkcji rocznej ma przekraczać pułap 5 mld RMB (ok. 3,137 mld PLN), 50 firm o rocznej produkcji wartej ponad 1 mld RMB (ok. 627,372 mln PLN) oraz 100 fabryk produkujących nawozy i środki ochrony roślin o wartości ponad 500 mln RMB (ok. 313,638 mln PLN) rocznie.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Inflacja na niskim poziomie

Państwowe Biuro Statystyczne (国家统计局) poinformowało, iż w styczniu br. wskaźnik cen konsumenckich (CPI – 居民消费价格指数) wyniósł 0,9% r/r, gdy jeszcze w grudniu było to 1,5%. Drugi miesiąc z rzędu tempo wzrostu cen maleje i spadło do najniższego poziomu od września ub.r. Gospodarka chińska wchodzi w nowy rok z niskim poziomem inflacji. W 2021 roku nie przekroczyła ona 2,3% r/r (taki odczyt miał miejsce w listopadzie). To spory kontrast z wieloma innymi gospodarkami, które borykają się z rosnącą inflacją, z najwyższymi od dekad wzrostami cen towarów i usług konsumpcyjnych od dekad. W Chinach w odniesieniu miesiąc do miesiąca najbardziej wzrosły ceny żywności (o 1,4%, ale to typowy wzrost przed Chińskim Nowym Rokiem), ale w ujęciu rocznym (r/r) spadły o 3,8%.

Ceny usług zwiększyły się średnio o 0,3% m/m i 1,7% r/r.

Inflacja w Chinach utrzymuje się na niskim poziomie i wydaje się, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie.

PPI spada

Wskaźnik cen producentów PPI (工业生产者出厂价格指数), spadł w styczniu do poziomu 9,1% (r/r) w porównaniu z grudniowym odczytem 10,3% (r/r). To najniższy odczyt tego wskaźnika od lipca 2021 roku. W odniesieniu miesięcznym (m/m) wskaźnik ten uzyskał nawet wartości ujemne (grudzień -1,2%, styczeń -0,2%). Najbardziej rosną ceny środków produkcji 11,8% r/r, co jest zgodne z trendami na światowych rynkach surowcowych.

Chiny importują za mało z USA

Jak podał w swoim raporcie amerykański think tank Instytut Gospodarki Międzynarodowej Peterson, Chiny nie wywiązały się z pierwszego etapu porozumienia handlowego zawartego w 2020 roku, którego celem było zmniejszenie deficytu w handlu ze Stanami Zjednoczonymi, a także zapobieżenie wojnie ekonomicznej między tymi państwami.

Porozumienie przewidywało m.in., że w okresie 2020-2021 Chiny zwiększą import towarów z USA o minimum 200 mld USD (ok. 800,116 mld PLN) w porównaniu z rokiem 2017. Oznacza to, że Chiny powinny były w latach 2020-2021 zakupić w USA towary i usługi wartości 502,4 mld USD (ok. 2,01 bln PLN). W rzeczywistości amerykański eksport do Chin w tym okresie wyniósł 288,8 mld USD (ok. 1,155 bln PLN), czyli o 213,6 mld USD (ok. 856 mld PLN) mniej niż wynosiło zobowiązanie strony chińskiej. Ostatecznie wartość towarów zakupionych przez Chiny od USA w wyznaczonym czasie stanowiła ok. 57,48% wielkości zakładanej w porozumieniu.

Realizacja postanowień porozumienia przez Chiny napotkała – paradoksalnie – problemy będące wynikiem działania strony amerykańskiej. Stany Zjednoczone nie posiadają tak wielkich ilości produktów rolnych, których wartość równałaby się tej wskazanej w porozumieniu. Gdyby nawet Chińczycy wykupili wszystkie produkty rolnicze jakie mają Stany Zjednoczone do zaoferowania to i tak nie zlikwidowano by różnicy. Problem mógłby rozwiązać chiński import amerykańskich produktów technologicznych. No, ale tu USA opracowała listę towarów i usług, a także „czarną listę” chińskich firm, którym nie wolno sprzedawać amerykańskich produktów technologicznych, czy bazujących na amerykańskich technologiach.

Czy dojdzie do negocjacji na ten temat? Jeśli tak, nie będą one łatwe. Chiny z pewnością nie będą kupować towarów, których nie potrzebują, lub które maja w nadmiarze.

Maskotka żyłą złota

Wszelkie przewidywania, nawet te najśmielsze, przekroczyła gorączka „Bing Dwen Dwen” (冰墩墩). To oficjalna maskotka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, której zapragnęli wszyscy Chińczycy, dzięki czemu stała się najpopularniejszą maskotką w całej historii nowoczesnych igrzysk. Jej wyłączny producent, spółka FuJian JinJiang HengSheng Toys Co., Ltd. (福建晋江恒盛玩具有限公司), musiał wezwać załogę z przerwy świątecznej z okazji Chińskiego Nowego Roku do powrotu do pracy i to na min. dwie zmiany. Firma otrzymała ponadprogramowe zamówienie na maskotki w liczbie ponad (bagatela!) 1 mln szt. Wszystkie dostępne na rynku maskotki wykupiono zaledwie w kilka pierwszych dni trwania igrzysk. Bing Dwen Dwen, który oficjalnie kosztował 100 RMB (ok. 62. 30 PLN) za sztukę, „chodził” w sieci nawet po 1000 RMB (ok. 623 PLN) i więcej (!).

Przed sklepami z maskotkami igrzysk ustawiały się gigantyczne kolejki, przyjmowano nawet zapisy na ich zakup (limit jedna maskotka na osobę). Policja rozpoczęła ściganie zarówno oszustów niewywiązujących się z transakcji internetowych, jak również „przedsiębiorców” reagujących na zapotrzebowanie społeczne produkowanymi przez siebie „replikami” maskotki. Co ciekawe – nic nie zapowiadało wybuchu „szału” na maskotkę. Przed igrzyskami sprzedawała się umiarkowanie, do czasu, gdy jeden z japońskich dziennikarzy nie pochwalił się nią w sieci, dzieląc się ze światem swoim zachwytem nad pandą w kombinezonie łyżwiarza szybkiego. Nagranie zyskało gwałtownie popularność w chińskiej sieci, no i się zaczęło…

Surowce drożeją

W ostatnim czasie szybko rosną ceny strategicznych surowców. Nie tylko ropy naftowej, ale aluminium, metali ziem rzadkich (niezbędnych do produkcji elektroniki, komputerów, smartfonów komponentów dla NEV, OZE, etc.), czy węglanu litu (jeden z głównych surowców do produkcji baterii do samochodów).

Cena aluminium na początku roku wynosiła w Chinach średnio 21 600 RMB/t (ok. 13 660 PLN). Wystarczyły dwa tygodnie, aby podskoczyła do poziomu 23 300 RMB/t (ok. 14 735 PLN). Jest to cena najwyższa od 8 lat.

Metale ziem rzadkich odnotowują z początkiem lutego największy skok cenowy od 10 lat. Na dzień 11.02.2022 trzeba było zapłacić 1,1 mln RMB za tonę takiej rudy (ok. 695 675 PLN). Ostatnio takie ceny odnotowywano w czerwcu 2011 roku (1,275 mln RMB, ok. 806 381 PLN). Węglan litu kosztował w połowie lutego br. od 366 000 RMB do 400 000 RMB za tonę (od ok. 231 476 PLN do ok. 252 979 PLN). Ten surowiec podrożał od początku roku o 43%.

Motoryzacja (汽车)
BYD wyeksportowało 70 tys. autobusów

BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司) świętowało pod koniec stycznia wyeksportowanie 70-tysięcznego autobusu elektrycznego. Ten konkretny autobus został wysłany do Szwecji, gdzie BYD działa na rynku autobusów miejskich od 2015 roku. Aktualnie autobusy elektryczne BYD jeżdżą ulicami 300 miast w 50 krajach całego świata. Autobusy elektryczne BYD eksportowane są nie tylko do Europy (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy), ale również do Stanów Zjednoczonych, Korei Południkowej, Japonii, czy Australii. BYD produkuje autobusy elektryczne od 2003 roku.

BMW inwestuje

Tymczasem BMW zwiększa swoje zaangażowanie na rynku chińskim. Niemiecki koncern przejmuje kontrolę nad spółką Brilliance BMW Automobile Co., Ltd. (华晨宝马汽车有限公司), w której do tej pory posiadał 50%, a w której lokalnym partnerem jest Brilliance Automobile Group Holding Co., Ltd. (华晨汽车集团控股有限公司). BMW podjęło decyzje o przedłużeniu umowy spółki joint venture do roku 2040, a zarazem wykupuje kolejne 25% akcji, które wyceniono na sumę 3,7 mld EUR (ok. 16,758 mld PLN). Po zamknięciu tej transakcji BMW będzie miało 75% udziałów w spółce założonej w 2003 roku, a zatrudniającej ogółem ponad 20 000 pracowników. W następnym kroku BMW planuje wybudowanie kolejnej fabryki w Chinach. Będzie ona produkowała samochody elektryczne, hybrydy i pojazdy z silnikami spalinowymi. W II kwartale 2022 roku planowane jest uruchomienie w Chinach produkcji modelu X5, który do tej pory jest importowany z Europy. Chińska spółka BMW w ub.r. wyprodukowała 700 tysięcy samochodów, a zaimportowała 846 237 aut BMW i Mini. To o 9% więcej niż w roku 2020.

Pierwsza fabryka Audi w Chinach

W tym roku Audi planuje rozpoczęcie produkcji we własnej chińskiej fabryce. Przedsięwzięcie będzie prowadzone przez spółkę Audi z First Automobile Group Co., Ltd. (FAW第一汽车集团有限公司) założoną w marcu 2021 roku z kapitałem zakładowym 5,267 mld RMB (ok.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *