chiny:-tydzien-za-wielkim-murem-(51/21),-czyli-subiektywny-przeglad-wydarzen-andrzeja-lianga-z-szanghaju

Z prac rządu (来自政府工作)
Obniżenie taryf importowych

Z dniem 1 stycznia 2022 roku obniżeniu ulegają taryfy celne dotyczące 954 produktów celem wspierania rozwoju wysokiej jakości i dalszego otwarcia ekonomii.

Decyzja ta ma pomóc w dostosowaniu zmian podaży i popytu na rynku krajowym, w ukierunkowaniu alokacji zasobów, we wspieraniu innowacji i transformacji przemysłowej oraz w promowaniu rozwoju niskoemisyjnego. Obniżki taryf importowych dotyczą głównie takich grup towarów jak:

 • leki przeciwnowotworowe i produkty medyczne;
 • wysokiej jakości owoce morza;
 • sprzęt sportowy;
 • obrazy olejne i dzieła sztuki antycznej;
 • wysokiej jakości części samochodowe;
 • produkty i materiały związane z ochroną środowiska;
 • komponenty i surowce (szczególnie: grafit o wysokiej czystości, sprzęt wysokiego napięcia dla pociągów dużych prędkości, zespoły elektrod membranowych i płyty bipolarne do ogniw paliwowych, a także surowce potrzebne w przetwórstwie spożywczym, chemii gospodarczej czy przemyśle skórzanym, takie jak ziarna kakaowca, oleje roślinne i zwierzęce);
 • surowce mineralne, których brakuje na rynku wewnętrznym.

Władze zapowiadają wprowadzanie dalszych obniżek stawek importowych w wyniku podpisania Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP) z krajami Azji Południowowschodniej, Japonią, Koreą Południową, Australią, Nową Zelandią oraz 29 bilateralnych umów o wolnym handlu z państwami trzecimi. Od 1 stycznia wchodzi w życie kolejne umowa o wolnym handlu. Z Kambodżą.

Strefy ekonomiczne – proekologiczne

Zgodnie z zaleceniami Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) oraz Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) do końca 2025 roku wszystkie strefy ekonomiczne i parki przemysłowo-technologiczne szczebla krajowego (podlegające bezpośrednio władzom centralnym – to najwyższa forma organizacyjna tego typu inicjatyw) powinny w pełni wdrożyć zasady niskoemisyjnego rozwoju oraz zielonej gospodarki. Cele powinien zostać osiągnięty dzięki wprowadzeniu na terenie stref i parków transformacji energetycznej, racjonalnego i efektywnego zużycia wody, wykorzystania terenów, zagospodarowania odpadów stałych, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, znacznej redukcji emisji CO2 przez zlokalizowane tam przedsiębiorstwa.

Religia w Internecie

Państwowa Administracja Spraw Religijnych (国家宗教事务局), Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部), Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (公安部), Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego (国家安全部) oraz Krajowa Administracja Cyberprzestrzeni (国家互联网信息办公室) wspólnie wydały zakaz prowadzenia jakichkolwiek serwisów informacyjnych czy transmisji praktyk religijnych w Intrenecie przez cudzoziemców lub/i zagraniczne organizacje o charakterze wyznaniowym. Całość zaleceń szczegółowo określono w 5 rozdziałach i 36 paragrafach.

Przepisy określają również przypadki w jakich sytuacjach, na jakich warunkach i w jakiej formie prawnej można ubiegać się o licencję na prowadzenie praktyk religijnych w chińskiej sieci. Według instytucji, które opracowały wspólnie przepisy, regulacje mają na celu ochronę wolności wyznania obywateli a zarazem ideologicznego bezpieczeństwa narodowego, utrzymanie jednolitej ochrony uzasadnionych praw i interesów wyznawców religii oraz realizację podstawowych wartości socjalizmu. Nowe przepisy mają przyczynić się do standaryzacji internetowych usług informacji religijnej, promowania ich treści w powiązaniu z przestrzeganiem obowiązującego w Chinach prawa. Mają również ograniczyć nielegalne ruchy wyznaniowe, ekstremizm, infiltrację, czy zachęcanie do przestępczości pod pozorem aktywności religijnych.

7 mld szczepionek rocznie

Według informacji Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) na koniec 2021 roku Chiny uzyskały zdolność produkcyjną 7 mld dawek szczepionek antycovidowych rocznie.


Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Szanghaj – centrum biznesu

Na koniec listopada br. 827 międzynarodowych korporacji miało swoją siedzibę w Szanghaju. W tej liczbie 158 firm posiadało w Szanghaju centralę regionalną na Chiny i okolice. 121 firm z tej listy należy do klubu Fortune 500, czyli 500 największych firm w skali globu. Podatki płacone przez zagraniczne firmy do kasy miasta stanowią 18,2% wszystkich danin zasilających budżet metropolii.


Transport (交通运输)
Najlepsze dworce Chin

Ministerstwo Transportu (交通运输部) opublikowało najnowszy ranking dworców kolejowych w kraju. Pod uwagę brano nie tylko liczbę obsłużonych pasażerów, ale przede wszystkim jakość i wachlarz usług świadczonych dla nich na badanych dworcach. I tak pierwszą dziesiątkę najlepszych dworców kolejowych Chin 2021 stanowią:

 1. XiAn Północny (西安北站),
 2. BeiJing FengTai (北京丰台站),
 3. ZhengZhou Wschodni (郑州东站),
 4. ZhengZhou Południowy (郑州南站),
 5. KunMing Południowy (昆明南站),
 6. ShangHai HongQiao (上海虹桥站),
 7. NanJing Północny (南京北站),
 8. GuiYang Północny (贵阳北站),
 9. ChongQing Zachodni (重庆西站)
 10. HangZhou Południowy (杭州东站).

W pierwszej dziesiątce nie ma  takich dworców jak GuangZhou Południowy (广州南站), czy ShenZhen Północny (深圳北站), które obsługują rekordowe ilości pasażerów rocznie.

W Chinach działa obecnie 1,810 stacji pasażerskich. Wszystkie są sklasyfikowane według 6 stopniowego standardu (klas).

China Containerized Freight Index

(中国出口集装箱运价指数)

Wskaźnik frachtu skonteneryzowanego w Chinach pokazuje kierunki chińskiego exportu i nasilenie bądź spowolnienie na tych kierunkach w okresie tygodnia.


Technologie (技术)
TikTok zdeklasował Google

Cloudflare, Inc. amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą internetową i bezpieczeństwem stron internetowych, poinformowała, że TikTok (czyli chiński DouYin (抖音)) był w 2021 roku najczęściej odwiedzaną witryną internetową na świecie. W ten sposób TikTok wyprzedził przodującego od lat lidera wejść, czyli Google. TikTok jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji Południowowschodniej. W ubiegłym roku w rankingu Cloudflare, Inc. został sklasyfikowany na 7 miejscu.

Aplikacja TikTok/DouYin należy do koncernu ByteDance Group Co., Ltd. (字节跳动集团有限公司) z Pekinu. Miesięcznie korzysta z tej aplikacji ponad 1,9 mld aktywnych użytkowników na całym świecie. O skali wzrostu popularności tej aplikacji może świadczyć proste porównanie. W 2018 roku, czyli zaledwie 4 lata temu, z TikToka korzystało 55 milionów użytkowników. Popularność przekłada się na pieniądze. Dochód ByteDance na koniec 2020 roku wyniósł 236,6 mld RMB (ok. 151,637 mld PLN). Firma zatrudnia na całym świecie zatrudnia ponad 110 000 osób.

Alibaba Cloud ukarana

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji  (工业和信息化部) oraz Krajowa Administracja Cyberprzestrzeni (国家互联网信息办公室) nałożyły karę na spółkę Alibaba Cloud (阿里云) za nieujawnienie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa cybernetycznego spowodowanego lukami w zabezpieczeniach danych użytkowników przed atakami hakerskim. Spółka nie została ukarana grzywną, lecz zawieszeniem jej usług w chmurze na 6 miesięcy. To oznacza dla Alibaba Cloud wielomiliardowe straty. Spółka będzie mogła świadczyć swoje usługi dalej pod warunkiem pozytywnego rezultatu audytu, który zostanie przeprowadzony w nieodległym terminie.

Konkurencja Foxconn atakuje

Foxconn Technology Group Co., Ltd. (富泰华工业有限公司), tajwańska firma, która od ponad dekady miała w zasadzie monopol na produkcję (montowanie) produktów formy Apple (przede wszystkim znanych na całym świecie iPhonów) doczekała się konkurencji na chińskim rynku. Jeden z lokalnych dostawców istotnych komponentów do produkcji urządzeń Apple, czyli spółka Luxshare Precision Industry Co., Ltd. (立讯精密工业股份有限公司) poinformowała, iż buduje nową fabrykę. Będzie ona zlokalizowana w mieście KunShan 昆山 (leżącym pomiędzy Szanghajem a Suzhou w prowincji JiangSu 江苏), z zajmować będzie powierzchnię 280 000 m2 (ok. 40 boisk do piłki nożnej). Całkowity koszt inwestycji to 11 mld RMB (ok.7,057 mld PLN). Fabryka ruszy już niebawem i w roku 2022 rozpocznie się tu m.in. montowanie smartfonów iPhone. Na początek ok. 1 mln sztuk rocznie. I tak za jednym zamachem uwidoczniły się ambicje Luxshare Precision, możliwość dywersyfikacji dostawców przez globalnych kontrahentów dzięki sukcesywnie rosnącym potencjałom chińskich producentów, ale także potwierdziła się rosnąca zależność Apple od dostawców z Chin kontynentalnych. Prezes Apple Tim Cook w ciągu ostatnich trzech lat wielokrotnie odwiedzał fabryki Luxshare.

 

Spółka powstała w 2004 roku od 2010 roku notowana jest na giełdzie w ShenZhen.

Niedawno istotnym ogniwem chińskiego łańcucha dostaw firmy Apple stała się spółka WingTech Technology Co., Ltd. (闻泰科技股份有限公司), która będzie montować Mac mini oraz Apple TV.


Nauka – Edukacja (教育–科学)
Maleje obciążenie uczniów nauką

Już 96,1% szkól podstawowych zaczyna zajęcia nie wcześniej niż o 8:20, a 97,4% szkol średnich w kraju rozpoczyna lekcje najwcześniej o 8:00.

Inne dane Ministerstwa Edukacji  (教育部) wskazują, że o ponad 80% została zredukowana ilość zajęć pozalekcyjnych (prowadzonych w szkołach i poza szkołami) zmniejszając nadmierne obciążenia uczniów dodatkowymi obowiązkami o charakterze edukacyjnym (zajęcia o charakterze korepetycji, dodatkowych kursów z poszczególnych przedmiotów, prywatne lekcje, etc.). Badania prowadzone przez Ministerstwo w ubiegłych latach wskazywało, iż uczniowie szkół średnich w związku z nadmierną liczbą zająć szkolnych nigdy nie są w stanie przespać nieprzerwanie 8 godzin w ciągu doby.


Społeczeństwo (社会)
“Niebiański las” w Szanghaju

Sensacją architektoniczną Szanghaju jest kompleks osiedlowy “Niebiański las” (空中森林) zbudowany w dzielnicy Putuo 普陀区 nad rzeką SuZhou 苏州. Autorem projektu budynku, który został w całości ozdobiony krzewami, drzewami i wieloma innymi roślinami jest znany brytyjski architekt Thomas Heatherwick. To m.in. główny pomysłodawca koncepcji pawilonu brytyjskiego, który można było podziwiać podczas wystawy Expo 2010 w Szanghaju. Oddano do użytku część zachodnią kompleksu, w której znajdują się biura, apartamenty do wynajęcia i hotel. W części wschodniej, która ma zostać oddana do użytku w roku 2022 znajdą się galerie handlowe i część rozrywkowa (bary, dyskoteki, salony gier, etc.).


Zdrowie  (健康)
Obostrzenie przepisów sanitarnych

Zbliża się okres tradycyjnego Chińskiego Nowego Roku, a co za tym idzie kumulacja dni wolnych od pracy oraz corocznych podróży, największej w skali świata migracji pracowników nazywanych nomen-omen pracownikami migrującymi. Ludzie ci korzystając z dwóch tygodni wolnych od pracy udają się w swoje rodzinne strony, by choć raz w roku móc spotkać się ze swoimi dziećmi, rodzicami, dziadkami i dalszą rodziną. Wolnym od pracy jest również okres nowego roku kalendarzowego. Zatem pracownicy w Chinach cieszą się w tym roku (2022) oficjalnie dniami wolnymi w okresie 1-3.01.2022 oraz 31.01.- 06.02. To teoria, bo w praktyce mamy do czynienia z okresem… 40 dniowym. Większość pracowników migrujących rusza w podróż do domu rodzinnego zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę w grudniu (pomiędzy 1 a 10 stycznia), a wraca do pracy (jeśli wraca w ogóle) po Święci Latarni, czyli po ostatnim 15 dniu świętowania Chińskiego Nowego roku.

W obliczu rosnącego zagrożenia epidemiologicznego ze strony kolejnych wariantów (mutacji) wirusa Covid-19 Wspólny Zespół Rady Państwa ds. Mechanizmu Zapobiegania i Kontroli Epidemii wprowadził nowe, zaostrzone zasady postepowania pod nazwą „Plan pracy dotyczący zapobiegania i kontroli epidemii nowego koronowego zapalenia płuc w okresie Nowego Roku i Święta Wiosny w 2022 r.” 《2022年元旦春节期间新冠肺炎疫情防控工作方案》.

Zgodnie z regułami zawartymi w planie m.in.:

 1. Osoby z rejonów średniego i wysokiego ryzyka (miast, dzielnic, wsi) zostają objęte bezwzględnym zakazem podróżowania;
 2. Osobom, które mieszkają w pobliżu tych rejonów (gmin, powiatów, prowincji) zaleca się powstrzymanie się od podróżowania okresie świątecznym. Osoby, które z różnych względów zmuszone są do poruszania się, podróżowania, muszą legitymować się przed skorzystaniem z dowolnego środka transportu publicznego aktualnym, nie starszym niż 48 godzin testem negatywnym na obecność Covid-19.
 3. Zabronione bezwzględnie jest podróżowanie do rejonów o średnim i wysokim poziomie zakażeń.
 4. Wszystkie agencje turystyczne wstrzymują usługi w zakresie rezerwacji hoteli, biletów, organizacji podróży grup turystycznych.
 5. Osoby, które będąc zagrożonymi zakażeniem uzyskały tak zwany „żółty kod QR” (odpowiednik paszportu covidowego) muszą bezwzględnie podporządkować się zaleceniom służb medycznych do czasu, kiedy ich sytuacja będzie wyjaśniona (na przykład region, w którym mieszkają przestanie być uważany za potencjalnie zagrożony wybuchem epidemii).
 6. Szkoły i uczelnie mają prawo do elastycznego ustalania okresu wakacji zimowych, przerwy międzysemestralnej w zależności od lokalnie sytuacji epidemiologicznej oraz aktualnych zagrożeń.
 7. Osoby przemieszczające się powinny natychmiast po przyjedzie zgłaszać swoje przybycie odpowiednim organom służby zdrowia czy policji.
 8. Po okresie świątecznym wszyscy pracownicy migrujący, uczniowie i studenci powracający do szkół i na uniwersytety muszą przedstawić negatywny wyniki testu covidowego, przy czym testy te nie mogą być wykonane wcześniej niż 48 godzin przez okazaniem wyniku w zakładzie pracy, czy szkole.
 9. W okresie świąt w zorganizowanych spotkaniach rodzinnych (z weselami włącznie) nie może udziału brać więcej niż 10 osób. Podczas spotkań tych niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad, czyli noszenie maseczki, częste mycie rąk, zachowanie dystansu min. 1 metra, zasłaniania twarzy w przypadku kataru czy kaszlu, częste wietrznie pomieszczeń. Osobom w wieku powyżej 60 roku życia zaleca się pozostanie w domach i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Powyższe zasady obowiązują od 20 grudnia 2021 roku do 15 marca 2022 roku.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że skuteczne opanowanie ogniska zakażeń Covid-19 następuje w ciągu maksymalnie 25-30 dni.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.