Chcemy rozpocząć ten rok z sylwetkami trzech kolejnych młodych zawodników, których występy nie tylko na MŚ, przynosiły nam wiele radości. Myślę tu o wyjątkowych: Martynie Wikar, Janie Klimkowskim i Jakubie Kosakowskim.
Brylant z Czarnej
Dobry występ na Ekstralidze, najlepszy wynik wśród Polek pierwszego dnia MŚ i walka z najlepszymi zawodniczkami świata. Tak w skrócie można podsumować ten rok w wykonaniu Martyny Wikar. W obu turniejach zyskała niemal identyczne Elo (76 w rapidzie i 77 w blitzu), lecz nie to jest najważniejsze. Styl, w jakim wygrywała swoje pojedynki, zdradza, iż mamy do czynienia z talentem czystej wody. Zauważono to nawet na oficjalnej transmisji FIDE:
Momenty od 1:29:21 (partia Wikar-Injac) oraz od 6:54:20 (partia Wikar-Strutinskaia).
Martyna Wikar i Carla Heredia Serrano/fot. Anna Shtourman
Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.
fot. David Llada
Juan de Klimkoj
Tytuł odnosi się do problemów, które objawiały się w różnych momentach transmisji. W rundach 4 i 5 mistrzostw szachów szybkich były mylone kojarzenia i przypisanie partii do zawodników [teraz już wydaje się, że wszystkie poprawki zostały naniesione – przyp. autora], zaś przed startem turnieju Janek Klimkowski na różnych stronach wpisany był jako… Hiszpan.
źródło: Followchess.
Mam jednak nieodparte wrażenie, że po jego wejściu smoka w blitzach już nikt nie będzie go mylił. Cztery zwycięstwa i jedna porażka dały mu 10 miejsce po 5 rundach! Jeśli masz czternaście lat i przestawiasz zawodników 2600+ (w tym Parhama Maghsoodloo!) w takim stylu, to pytanie brzmi nie „czy”, lecz „kiedy” będziemy mieli drugiego Janka w czołówce świata.
Jan Klimkowski /fot. Ola Borodziuk
Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.
Janek również zdecydował się na chwilę rozmowy z nami, za co serdecznie dziękujemy.
Mistrz z Białegostoku
Aktualny mistrz Polski do lat 20 zanotował dwie świetne występy. Udowodnił, że talent ma na miarę Aryana Tariego, Lucasa Van Foreesta czy Alexandra Donchenki, na których zrobił 2,5/3! Możliwość gry takich zawodników jak Jakub była możliwa jedynie dzięki organizacji Mistrzostw Świata przez Polskę, za co my, jako kibice, musimy być wdzięczni Polskiemu Związkowi Szachowemu.
Jakub Kosakowski /fot. Michał Walusza
Poniższa partia może posłużyć za instruktaż, jak grać wariant zatrutego pionka w Najdorfie od strony czarnych. W roli nauczyciela Jakub, jako uczeń wystąpił Hovhannes Gabuzyan:
Musisz włączyć obsługę JavaScript, aby umożliwić wyświetlanie gry szachowej.
Ciekawostka: Jakub Kosakowski jest klubowym kolegą Klary, o której pisaliśmy w poprzedniej części. W następnej części ukażą się postacie kolejnej trójki zawodników.
Serwis turniejowy:
- rapid open http://chess-results.com/tnr600852.aspx?lan=3
- rapid kobiet http://chess-results.com/tnr600853.aspx?lan=3
- blitz open http://chess-results.com/tnr600854.aspx?lan=3
- blitz kobiet http://chess-results.com/tnr600855.aspx?lan=3
W nadchodzącym 2022 roku życzymy sobie i Wam wielu sukcesów, zarówno w szachach, jak i w życiu prywatnym. Byśmy za rok wspominali świetny rok 2021 i jeszcze lepszy 2022.
Artykuł Polskie talenty na Mistrzostwach Świata – część 3 pochodzi z serwisu Infoszach.
Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.
Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.