mania/obled-infrastruktury-(基建狂魔)

W Chinach funkcjonuje określenie Mania/Obłęd Infrastruktury (基建狂魔).

Skąd się wzięło? Otóż Chiny od kilku dekad reagują na każdy kryzys światowy wzmożeniem wewnętrznym, które przekłada się na inwestowanie w infrastrukturę: w drogi, koleje, w telekomunikację.

Już pod koniec lat 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych (a w ślad za nimi w całej zachodniej hemisferze) zaczęto lamentować nad fatalnym przeinwestowaniem Chin w infrastrukturę. Dziś, gdybym mógł pokonać bariery sanitarne, byłbym w stanie podróżować niemal po całych Chinach pociągiem z prędkością 350 kilometrów na godzinę korzystając nieustannie z przewag systemu 5G. Albo – gdybym lubił się męczyć – mógłbym jechać elektrycznym chińskim SUV-em Xpeng, NIO, czy BYD z dowolnego miejsca w Chinach do dowolnego miejsca w Chinach wielopasmową autostradą.

Jechałem z Oświęcimia do Gdyni 14 godzin, kosztowało mnie to w sumie niemal 400 złotych. Podczas ostatniego pobytu w Chinach jechałem z Shenzhen do Pekinu (2700 km) 8 godzin i 40 minut. Zapłaciłem około 500 złotych.

W ciągu najbliższych 5 lat, w ramach kolejnej chińskiej „pięciolatki” w Chinach zbudowanych zostanie 10 tysięcy kilometrów nowych linii kolei superszybkiej. Powstaną tez dwie pilotażowe linie, po 160 km każda, pociągu magnetycznego, który będzie poruszał się z prędkością 600 kilometrów na godzinę.

Pomysł Chin na radzenie sobie z kryzysami ekonomicznymi zaowocował stworzeniem nowych, własnych technologii, nowymi centrami R&D, nowymi zakładami produkcyjnymi, nowymi miejscami pracy wymagającymi nowych kwalifikacji, te zaś dały podstawę do rozwoju zacofanych dotychczas regionów państwa, itd., itp…

Od kilku dni słucham polskiego radia, oglądam przelotnie polską TV. Zajmujemy się rzeczami zupełnie nieistotnymi. Emocjonujemy się sprawami, jesteśmy niemal gotowi ginąć za rzeczy, które za pół roku utoną w morzu niepamięci. Już wiem czemu tak niechętnie reagujemy na wieści z Chin, na Chiny jako takie. Już wiem.

Na zdjęciu prace na węźle kolejowym Shandong Jinan Huangtai. Zespół ponad 1000 wykwalifikowanych pracowników wymienił całą trakcję (z systemami zasilającymi, monitorującymi, etc.) oraz torowiska w ciągu 6 godzin. Nocą, w czasie mniej intensywnego ruchu. Żaden z pociągów przejeżdżających przez Shandong Jinan Huangtai nie odnotował opóźnienia.

Planowanie, zaopatrzenie, przygotowanie, wykonanie.

Dodam tylko, że 10 lat temu w Chinach nie było nawet centymetra torów kolei superszybkich. Dziś jest ich 38 tysięcy.

Kiedyś, w 2012 roku, premier Wen JiaBao złożył polskim władzom propozycję budowy eksperymentalnej linii kolei szybkich w Polsce. Propozycja ta została pominięta milczeniem. Milczeniem, które konsekwentnie trwa do dziś.

 

Mania/Obłęd Infrastruktury (基建狂魔) - 1 2024

Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Mania/Obłęd Infrastruktury (基建狂魔) - 2 2024

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.