chiny:-system-6g-do-2030-roku

Purple Mountain Laboratories, instytut naukowy z Nanjing wspierany przez rząd centralny poinformował w minioną środę (5 stycznia 2021), iż zespół badawczy instytutu kierowany przez profesora You Xiaohu osiągnął poziom transmisji danych w połączeniu bezprzewodowym o szybkości 206,25 gigabitów na sekundę. Dokonano tego po raz pierwszy w środowisku laboratoryjnym. Osiągnięcie to sprawia, że chińskie plany komercjalizacji systemu komunikacji w standardzie 6G nabierają nowego tempa. Już dziś planuje się, ze system 6G zostanie wprowadzony w Chinach w celach komercyjnych najpóźniej do 2030 roku, czyli w ciągu najbliższych 8 lat.

Projekt Purple Mountain Laboratories jest wspierany przez specjalny projekt rządowy dotyczący 6G, a został zrealizowany we współpracy z chińskim gigantem telekomunikacyjnym China Mobile, przy wsparciu merytorycznym Uniwersytetu Fudan.

Osiągnięta przez instytut prędkość jest rekordem świata dla transmisji bezprzewodowej w czasie rzeczywistym w paśmie częstotliwości terahercowych (300GHz~3THz), które jest uważane za podstawę przyszłej komunikacji mobilnej 6G.

Technologia komunikacji bezprzewodowej 6G będzie następcą obecnej technologii komórkowej 5G, która jest nadal rozwijana w wielu krajach. 5G umożliwia przesyłanie danych z prędkością 20 razy większą niż pozwala na to standard 4G.

5G została zaprojektowana, aby zapewnić szybsze przesyłanie danych, ultra-niskie opóźnienia, oszczędność energii, redukcję kosztów, większą pojemność systemu i masową łączność urządzeń, a te cechy otworzyły możliwość tworzenia nowych inteligentnych usług dla konsumentów i modernizacji przemysłu (Rewolucja Przemysłowa 4.0). Dziś Chiny mają największą na świecie liczbę stacji bazowych 5G. Pod koniec listopada ub. r., Chiny zbudowały i uruchomiły około 1,4 miliona stacji bazowych w całym kraju.

Nie uzgodniono jeszcze światowych standardów technicznych, które wspierałyby częstotliwości, modulacje sygnału i kształty fal 6G. 3GPP, wiodąca światowa organizacja ustanawiająca standardy komunikacji, nie ogłosiła jeszcze mapy drogowej dla 6G. Firma Ericsson, wiodący producent sprzętu telekomnikacyjnego, przewiduje, że zgodnie z raportem Light Reading, branżowej grupy badawczej, wczesne standardy dla 6G mogą zostać opublikowane w 2027 roku.

Chiny mają ambicje, aby takie standardy ustanowić samodzielnie, tworząc pierwszą na świeci i być może jedyną sieć 6G.

Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei Technologies Co, który jest wiodącym dostawcą sprzętu sieciowego 5G, spodziewa się, że technologia 6G wejdzie na rynek około 2030 roku. We wrześniu ub.r. ówczesny „rotacyjny” prezes Huawei Xu Zhijun podczas konferencji prasowej powiedział: “nie wiemy, czym jest teraz 6G”, przy czym wyraził nadzieję na współpracę z branżą w celu zdefiniowania, czym jest 6G w ciągu następnych dziesięciu lat.

Oto kilka danych pokazujących skalę zmiany pomiędzy dzisiejszymi, a przyszłymi możliwościami systemu telekomunikacyjnego:

  • większość dziś funkcjonujących mobilnych połączeń internetowych to 4G o prędkości do 100 Mbps.
  • w Purple Mountain Laboratories osiągnięto prędkość 2000 razy większą, do 200 Gbps.
  • jeśli dziś transmisja jakiegoś pakietu danych trwałaby 3,5 godziny, to w sieci 6G trwać będzie mniej niż 7 sekund.

Ale nowe systemy telekomunikacyjne to nie rosnąca prędkość przesyłu danych, która pozwala szybciej przesłać mail z dużym załącznikiem, czy ściągnąć film z serwisu sprzedającego filmy online.

6G to perspektywa ultra-niskiego opóźnienia sygnału, ultra-wysokiej wydajności energetycznej komunikacji, niezawodności, bezpieczeństwa i lokalizacji. 6G zmieni świat, który znamy, ponieważ pozwoli na fuzję rzeczywistości fizycznej, biologicznej i cyfrowej z ponad 8 miliardami ludzi i 50 miliardami ultra inteligentnych urządzeń zasilanych przez 6G.

Czego możemy się spodziewać po 6G?

  • rozwoju technologii Ultra-Smart City (koncept różny od tak zwanych „inteligentnych miast”) – pełna automatyzacja poruszających się i latających pojazdów, infrastruktury miejskiej i opieki zdrowotnej;
  • rozwoju wielowymiarowej rzeczywistości rozszerzonej (metaverse), jako podstawy wszystkich aplikacji biznesowych i konsumenckich;
  • transmisji złożonego spektrum bodźców („Internet Zmysłów”) – pozwalających stymulować np. węch i smak, by online poczuć nowy rodzaj perfum, lub smak potrawy serwowanej przez restaurację, w której chcemy zarezerwować stolik;
  • komunikacja holograficzna;
  • telemedycyna oparta na komunikacji dotykowej (np. inteligentna opaska na głowę, która odtwarza sygnały z mózgu i przedstawia je w formie wideo 3D).

I tak dalej, i tak dalej.

Co nas to obchodzi?

Nic. Do dziś nie przeprowadzono w Polsce przetargu na częstotliwości 5G i czy ktoś od tego umarł?

Nie!

Więc po co to drążyć?

Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

 

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.