chiny:-subiektywny-przeglad-wydarzen-za-wielkim-murem-(01/22)

Z prac rządu (来自政府工作)
Przede wszystkim równowaga

W tym roku rząd centralny zamierza prowadzić bardziej efektywną, proaktywną politykę fiskalną, której głównym celem będzie utrzymanie zrównoważonego rozwoju. Polityka ta koncertować się będzie na 6 aspektach:

  1. Wprowadzenie większych obniżek podatków oraz redukcji opłat administracyjnych celem zwiększenia witalności rynku, wzmocnienia jego uczestników oraz intensyfikacji konsumpcji;
  2. Utrzymanie wydatków na odpowiednim poziomie, przy zachowaniu ich celowości;
  3. Racjonalizacja emisji specjalnych obligacji rządów lokalnych, aby zapewnić właściwą realizację kluczowych projektów infrastrukturalnych;
  4. Zwiększenie ilości pieniędzy jakie rząd centralny przekaże samorządom lokalnym, aby zabezpieczyć stabilizację gospodarczą i zaspokojenie potrzeb społecznych na poziomie lokalnym;
  5. Ścisłe przestrzeganie przez organy partii i rządu oszczędnego zarzadzania wszystkimi przedsięwzięciami;
  6. Bezwzględne egzekwowanie dyscypliny finansowej oraz przestrzeganie porządku finansowego.

Takie zadania zostały podstawione przez Ministerstwo Finansów (财政部) na corocznej Roboczej Krajowej Konferencji Finansowej (全国金融工作会议).

Więcej możliwości dla inwestorów

Po raz piaty z rzędu Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) oraz Ministerstwo Handlu (商务部) przedstawiły krótszą od poprzedniej listę obszarów chińskiej gospodarki niedostępnych dla inwestorów zagranicznych. Lista dotyczy aktywności gospodarczych prowadzonych w całym kraju z uwzględnieniem stref wolnego handlu.

W tym roku zniesiono wiele restrykcji. Otwarto możliwość inwestowania przez podmioty zagraniczne w radio i telewizję (broadcasting), jak również w działalność dotyczącą badań rynku. W tych przypadkach wciąż jedyna dopuszczalną formą działalności jest spółka joint venture z większościowym partnerem chińskim (min. 67% udziałów), który pełni w przedsięwzięciu rolę „Legal Representative”.

Inwestorzy zagraniczny uzyskali również możliwość działania na polu produkcji sprzętu radio-telewizyjnego, przekaźników satelitarnych, nadajników.

Najwięcej uwagi przykuwają zmiany dotyczące inwestycji zagranicznych w przemyśle motoryzacyjnym. Zlikwidowano wymóg udziału partnera lokalnego w takim przedsięwzięciu. Od 1994 roku obowiązywała w tej branży formuła spółek, w których chiński partner musiał posiadać co najmniej 50% udziałów. Od 2018 roku to minimum obniżono do 30%. Od początku 2022 roku firma motoryzacyjna działająca w Chinach może w 100% należeć do zagranicznego inwestora. Zniesiono przepis, według którego firma motoryzacyjna mogła utworzyć maksymalnie dwie spółki produkujące podobne modele samochodów. Chiński rynek motoryzacyjny stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla zagranicznych producentów, a już obecnie jest rynkiem kluczowym dla motoryzacji w skali świata.

Zmiany w przepisach regulujących inwestycje zagraniczne w Chinach obowiązują od 1 stycznia br.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)
PMI

Ostatni miesiąc 2021 roku przyniósł sygnały poprawy aktywności w produkcji i w usługach w Chinach. Biorąc pod uwagę odwrócenie trendu obserwowanego jeszcze we wrześniu i październiku ub.r. (stagnacja), a także sukcesywną poprawę wskaźników ekonomicznych w relacji miesiąc do miesiąca, można mówić już o stabilizowaniu się sytuacji na chińskim rynku. Przynajmniej w perspektywie krótkookresowej.

Wskaźnik koniunktury (aktywności) w przemyśle Chin (China Manufacturing Purchasing Managers Index – PMI)

(中国制造业采购经理指数)

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) m/m  miesiąc do miesiąca

W grudniu najbardziej wzrosły podindeksy PMI dla aktywności w przemyśle farmaceutycznym, produkcji maszyn i urządzeń, przemyśle metalurgicznym oraz przetwórstwie metali żelaznych – więcej o 3,9% w porównaniu z listopadem. Poniżej granicy stagnacji (50 pkt) utrzymywał się indeksy przemysłu tekstylnego, naftowego i przetwórstwa paliw. Rosły zamówienia w przemyśle motoryzacyjnym, produkcji elektronicznego, sprzętu telekomunikacyjnego i komputerów. Spadała liczba nowych zamówień w przemyśle meblarskim, w produkcji metali nieżelaznych, tekstylnym.

Wzrastała produkcja w sektorze wysokich technologii. Spadały ceny surowców i materiałów do produkcji, czyli ropy, paliw, węgla, odlewów żelaza i wyrobów metalowych. Nadal dobrze radziły sobie duże i średnie przedsiębiorstwa. Ich aktywność jak i poziom zamówień w grudniu był wyższy niż w listopadzie. Małe firmy wciąż pozostają w strefie stagnacji. I ta stagnacja się pogłębia. PMI dla małych firm w grudniu spadł o 2 pkt do poziomu 46,5 pkt. Nie dziwi więc fakt skierowania do tego sektora jeszcze większej pomocy państwa (ulgi, finansowanie., etc.).

Na wysokim poziomie od września ub.r. utrzymuje się aktywność w sektorach poza produkcyjnych. Wskaźnik PMI dla usług wrósł w grudniu o 0,9 pkt w porównaniu z listopadem. Na 21 branż klasyfikowanych indeksami cząstkowymi 13 osiągnęło poziom powyżej 50 pkt.

Wskaźnik koniunktury (aktywności) w sektorach nieprzemysłowych Chin (China Non- Manufacturing Purchasing Managers Index – PMI)

(中国非制造业采购经理指数)

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) m/m  miesiąc do miesiąca

Sporą aktywność odnotowano w takich branżach jak transport lotniczy, katering, kultura, sport i rozrywka. Spadły wskaźniki dla telekomunikacji i usług finansowych. Wysoka aktywność utrzymywała się w branży budowlanej – na poziomie 56,3 pkt. To mniej o 2,8 pkt niż w listopadzie, ale w zgodzie z typowym spowolnieniem w budownictwie przed Chińskim Nowym Rokiem. W zasadzie już z początkiem stycznia większość budów stoi – budowlańcy rekrutują się głównie spośród pracowników migrujących, a ci udają się na święta w rodzinne strony zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia za grudzień.

Chiny ścigają USA. Wolniej.

Według brytyjskiego think-tanku Centre for Economics and Business Research, zajmującego się analizami i prognozami gospodarczymi, Chiny w 2030 roku wyprzedzą Stany Zjednoczone i staną się największą gospodarką na świecie. W ubiegłym roku think-tank w raporcie World Economic League Table zakładał, że Chiny staną się gospodarczym liderem świata w 2028 roku.

Chiny już od ponad 10 lat klasyfikowane są na drugim miejscu wśród największych gospodarek w skali globu. Jak ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy w 2021 roku Chiny generowały 18% globalnego PKB.

Jednorożce się mnożą

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Hu Run (胡润), brytyjsko-chińska firma analityczno-doradcza z siedzibą w Szanghaju opublikowała swoją najnowszą listę największych jednorożców (Unicorns) świata. Jednorożcami nazywane są spółki technologiczne o kapitalizacji powyżej 1 mld USD (ok. 4,046 mld PLN).

Chiny utrzymują drugie miejsce pod względem liczby takich firm. W 2021 roku było ich w Chinach 301. Stany Zjednoczone są wciąż liderem w tej kategorii. Jest tam 487 firm wartych co najmniej 1 mld USD. Państwo Środka może się pochwalić sporym przyrostem „Unicorns” – w zeszłym roku przybyło ich 74. W USA ponad 3 razy tyle, bo 254. Wyścig dopiero się zaczyna….

10 krajów o największej ilości spółek „jednorożców”

ŹródłoHuRun Research Institute 胡润研究院

Na liście HuRun po raz pierwszy znalazły się takie kraje jak Meksyk, Niderlandy (Holandia), Turcja, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Norwegia, Dania. Pojawiły się też jednorożce z Nigerii, Malty, Kolumbii i Indonezji. Spółek o kapitalizacji powyżej 1 miliarda dolarów nie dorobiły się takie państwa jak Włochy, Rosja, czy Arabia Saudyjska. Jednorożca nie wyhodowała sobie również Polska.

10 największych chińskich spółek jednorożców

ŹródłoHuRun Research Institute胡润研究院

Pierwsze i drugie miejsce na liście chińskich „jednorożców” należy do ByteDance (字节跳) właściciela aplikacji Tik Tok oraz Ant Group (蚂蚁集团), spółki świadczącej usługi finansowe, należącej do grupy Ali Baba (阿里巴巴).

10 najpopularniejszych siedzib chińskich jednorożców

ŹródłoHuRun Research Institute胡润研究院

I jeszcze jedno porównanie: struktura spółek „Unicorn” w Chinach i w USA

ŹródłoHuRun Research Institute 胡润研究院

HuRun uznaje, iż niezbędnym dla powstawania jednorożców jest istnienie właściwej, nowoczesnej infrastruktury, środowiska wspierającego tego typu działalność, promującego firmy i ludzi, no i oczywiście kapitał.

5 światowej klasy surowców

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) zakłada i zamierza doprowadzić, aby do 2035 roku Chiny zajęły czołową pozycję w produkcji, przetwarzaniu, badaniach i rozwoju, a także zastosowaniu co najmniej 5 światowej klasy surowców. Już dziś Chiny są czołowym producentem (i konsumentem) stali, miedzi, aluminium, metanolu, mocznika, cementu i szkła. Ale odgrywają coraz ważniejsza rolę w produkcji ponad 100 znacznie bardziej zaawansowanych surowców i materiałów, jak te wykorzystywane do magazynowania energii, stosowane w fotowoltaice, supertwarde do produkcji ekranów, do produkcji sprzętu elektronicznego, etc. W przypadku stali, aluminium i szkła fotowoltaicznego wskaźnik samowystarczalności Chin w zakresie zaopatrzenia wynosi ponad 98%.

Bezcłowy biznes

Ponad 6 mld RMB (ok. 3,92 mld PLN) to wartość sprzedaży osiągnięta w 2021 roku przez 10 sklepów wolnocłowych na wyspie HaiNan 海南. Wyspa, stanowiąca zarazem jedną z chińskich prowincji, jest najdalej wysuniętym na południe regionem Chin. 10 czerwca 2021 roku przyjęto ustawę o wolnym porcie handlowym Hainan (FTP Hainan), co oznaczało oficjalne potwierdzenie na szczeblu centralnym woli utworzenia największej w Azji (i na świecie) strefy wolnego handlu i handlu wolnocłowego. Ustawa nie pozostała pustym zapisem. Hainan staje się coraz częściej celem wypraw turystycznych Chińczyków z kontynentu. I to oni są głównymi klientami sklepów wolnocłowych działających na wyspie.


Nieruchomości (房地产)
Evergrande, Evergrande

Z początkiem roku ponownie na pierwszych stronach gazet i portali pojawiły się informacje o problemach giganta wśród deweloperów, czyli China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd. (中国恒大地产集团有限公司). Tym razem chodzi o nakaz wydany przez władze prowincji HaiNan 海南, które postanowiły o wyburzeniu 39 budynków Evergrande powstałych na sztucznej wyspie HaiHua 海花. Wedle władz Evergrande uzyskało pozwolenia na budowę tych budynków przy użyciu nielegalnych metod, z naruszeniem norm środowiskowych. Wyburzenie ma zostać przeprowadzone w ekspresowym tempie 10 dni. Jednocześnie poinformowano, że pozostałe projekty realizowane przez Evergrande na sztucznej wyspie HaiHua będą kontynuowane, jako, że nie naruszają jakichkolwiek przepisów. Zarząd Evergrande zgodził się z decyzją lokalnych władz i zamierza zrealizować ich zalecenia w trybie natychmiastowym.

W czwartym kwartale ub.r. Evergrande wybudowało 53000 mieszkań o wartości 7,7 mld RMB (ok. 4,887 mld PLN). W minionym roku grupa oddała do użytku 91,7% planowanych i realizowanych przez siebie inwestycji. Wartość mieszkań sprzedanych przez spółkę w minionym roku przekroczyła 443,02 mld RMB (ok. 281,271 mld PLN), a ich powierzchnia ogólna osiągnęła 54,265 mln m2. To spadek w porównaniu z 2020 rokiem o 38,74%.

Pierwszego dnia wznowienia notowań po Nowym Roku spółka Evergrande wstrzymała obrót swoimi akcjami w Hong Kongu na jeden dzień. Jednocześnie zarząd spółki poinformował, że w najbliższych dniach Evergrande przedstawi kompleksowy plan uregulowania wszystkich zobowiązań (zagranicznych i krajowych), który będzie realizowany w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

Evergrande to drugi największy deweloper w Chinach. Jego aktualne zadłużenie oceniane jest na 1,9 bln RMB (ok. 1,206 bln PLN). Grupa zatrudnienia ponad 160 tys. osób, prowadzi obecnie ok. 800 projektów deweloperskich na różnym poziomie zaawansowania robót.

Aby poprawić swoją sytuację, zwłaszcza płynność, spółka wyprzedaje aktywa, aby spłacić wierzycieli. Proces ten wymaga jednak czasu. A lista tracących cierpliwość wierzycieli Evergrande jest niemała.  Firma powołała komisję ds. zarządzania ryzykiem, zatrudniła doświadczonych zagranicznych doradców. Zarząd spółki niezmiennie deklaruje, że ​​będzie aktywnie współpracować z wierzycielami w celu jak najszybszego uregulowania zobowiązań. Rynki uważnie przyglądają się rozwojowi sytuacji.

Regulacje w “mieszkaniówce”

O tym, ze sytuacja na rynku nieruchomości jest bacznie obserwowana przez rząd centralny i władze lokalne świadczy liczba 651. Tyle razy wprowadzano w 2021 roku zmiany, nowelizacje i nowe przepisy dotyczące rynku mieszkaniowego zarówno na poziomie centralnym, jak i prowincjonalnym, lokalnym. To wzrost o 33% w porównaniu z rokiem 2020, kiedy takie działania formalne miały miejsce 489 razy. W ubiegłym roku średnio wprowadzano każdego miesiąca 54 zmiany prawa związanego z budownictwem, deweloperką, finansowaniem „mieszkaniówki”.


Energetyka (能量学)
Rośnie udział OZE

Na koniec 2021 roku energia pozyskana z nowych źródeł (wiatr, słońce, biomasy) stanowiła 13,8% całości chińskiego miksu energetycznego. W 2020 roku było to 9%. Po raz pierwszy wielkość produkcji energii z tych źródeł przekroczyła 1 bilion kWh (dokładnie było to 1.03557 bln kWh).

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.