1 grudnia ruszyło pierwsze polskie, jazzowe radio internetowe w Chinach – Radio Jazz Po Polsku. Stworzone przez Jakuba Krzeszowskiego, twórcę projektu Jazz Po Polsku, jest dedykowaną na rynek chiński, niekomercyjną stacją muzyczną. Można w niej posłuchać polskiej muzyki improwizowanej.
Celem projektu jest danie możliwości lokalnym odbiorcom zapoznania się z aktualną sceną jazzową z Polski, przede wszystkim z muzyką zespołów, które w Państwie Środka koncertowały. Na antenie Radia będzie można także posłuchać koncertów zarejestrowanych podczas chińskich festiwali, takich jak chociażby Nine Gates Jazz Festival w Pekinie czy Oct-Loft Jazz Festival w Shenzhen, gdzie wielokrotnie koncertowali polscy artyści.
Ramówka jest otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby, aby ich muzyka była w Radio prezentowana. Na potrzeby tego projektu, planujemy również rejestrację nowych koncertów studyjnych w Polsce, a następnie ich emisję na antenie. Obecnie chiński odbiorca ma utrudnioną możliwość, aby bez przeszkód technicznych polskiego jazzu posłuchać. Wszystkie znane nam kanały muzyczne i media społecznościowe są w Chinach niedostępne. Radio Jazz Po Polsku jest pierwszym dedykowanym, niezależnym i niekomercyjnym, polskim kanałem muzycznym, działającym bez przeszkód w Chinach. W długofalowej perspektywie wierzę, że otworzy ono nowe możliwości przede wszystkim polskim artystom, których muzyki będzie można tam po prostu posłuchać – mówi Jakub Krzeszowski, który objął funkcje Redaktora Naczelnego.
W ramach projektu Jazz Po Polsku odbyło się w Chinach w latach 2014-2019 ponad dwieście wydarzeń, wzięło w niej udział ponad stu polskich artystów. Radio jest dostępne pod adresem www.radiojazzpopolsku.cn, jest darmowe i skierowane do chińskiego odbiorcy. Ma charakter niekomercyjny i powstało w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Sportu, a jego celem jest promocja polskiej muzyki jazzowej i improwizowanej w Chinach.
Redakcja: Leszek Ślazyk
e-mail: [email protected]
© 2010 – 2022 www.chiny24.com
Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.