park-na-dachu-w-shenzhen

Co zrobić z betonowym dachem, który jest na wysokości 15 metrów, ma od 50 do 70 metrów szerokości, 1200 metrów długości, w sumie 77.000 m2 ?

Cóż, można go zostawić ptakom jako miejsce do gniazdowania, tudzież innych ptasich czynności. Można na nim umieścić panele słoneczne. Można namalować gigantyczne graffiti widoczne z lotu ptaka. W Shenzen postanowiono jednak zrobić coś innego. Zanim o tym opowiem, wyjaśnijmy sobie najpierw skąd taki wielki dach się tam wziął. Otóż dach osłania wielki terminal kolejowy oraz warsztat naprawy pociągów.

Władze miasta postanowiły wykorzystać tę powierzchnię do polepszenia warunków realizacji programu wychowania fizycznego w pobliskich szkołach, zapewnić miejsce dla wypoczynku i rekreacji dla okolicznej ludności oraz by stworzyć obiekty sportowe wraz z przestrzeniami dla kibiców. W rezultacie dach podzielono na 5 sekcji dedykowanych szkołom, profesjonalnym imprezom sportowym oraz wypoczynkowi i rekreacji. Całość nosi nazwę Shenzen Skypark. Około 33% dachu zajmują tereny zielone z trawnikami, krzewami, drzewami. Projekt został ukończony w grudniu 2021 roku. Szkoły zostały połączone z Shenzhen Skypark specjalnymi kładkami, dzięki którym uczniowie bezpiecznie mogą dotrzeć wprost ze szkolnych budynków do boisk do gry w koszykówkę (sześć) kortów tenisowych (pięć) i bieżni (trzy). Mieszkańcy Shenzhen mają do dyspozycji dwa wygodne i przestrzenne wejścia na poziom dachu.

Poniżej klika zdjęć i filmik pokazujący budowę i rozplanowanie obiektów w Skyparku.

Widok z lotu ptaka

Kładka łącząca szkołę z boiskami

Podział parku na poszczególne sekcje

Mini boisko do piłki nożnej

Mini boisko do piłki nożnej

Ścieżka rekreacyjna

Skypark i Hong Kong w tle

Trybuny przy kortach tenisowych

Redakcja: Leszek Ślazyk 

e-mail: [email protected]

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.