5-trendow-w-chinskim-e-commerce-na-2022-rok

Chiny to obecnie najdynamiczniejszy rynek e-commerce na świecie, to on wyraźnie nadaje tempa globalnym zmianom i trendom. Chińskie giganty, takie jak Alibaba czy JD, potwierdziły to, pokazując wyprzedzające Zachód wyrafinowanie w dziedzinie handlu elektronicznego. W minionych miesiącach mieliśmy okazję obserwować wpływ pandemii na działania oraz rozwój platform sprzedażowych i marek. Pandemia sprowadziła do e-commerce jeszcze większą liczbę użytkowników i wygenerowała jeszcze większe wolumeny sprzedaży, a co za tym idzie, przyspieszyła rozwój e-commerce w Chinach. A co czeka nas w 2022 roku? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomaga zerknięcie nieco wstecz, do roku 2021. Święto zakupów Singles’ Day (Dzień Singla) mające miejsce każdego roku 11 listopada to doskonała okazja, by poznać najnowsze trendy w chińskim e-commerce.

Dowiedz się więcej o e-commerce w Chinach: Zrozumieć chiński e-commerce

1. Zrównoważony rozwój

To właśnie podczas ostatniego Singles’ Day najszerzej komentowanym trendem był promowany przez platformy sprzedażowe (głównie Alibaby) zrównoważony rozwój. Poza promowaniem produktów ekologicznych podjęto też przyjazne środowisku działania w obszarach logistyki czy technologii. W ramach zrównoważonego rozwoju Alibaba wprowadziła również kierowaną do osób starszych uproszczoną wersję swojej aplikacji zakupowej Taobao. Dodatkowo platformy rozpoczęły działania w kierunku rozwoju sieci swoich dostaw na terenach wiejskich i mniej rozwiniętych, gdzie konsekwentnie poszerzają swój zasięg.

Fot.: Alizila, na zdjęciu stacja do recyklingu (Alibaba)
2. Livestreaming, VR, AR

Promocja produktów w formie prezentacji wideo na żywo staje się niejako standardem. W nadchodzącym roku możemy spodziewać się rozwoju tego napędzanego przez młode pokolenia konsumentów trendu. Z drugiej strony zacieśniające się regulacje podatkowe, teraz obejmujące również influencerów, mogą częściowo wyhamować działalność tzw. KOL (Key Opinion Leader). Możemy obserwować też zwrot użytkowników ku tzw. KOC, czyli Key Opinion Consumer, mniej komercyjnej wersji KOL. Zarówno brandy, jak i same platformy od lat walczą o to, by dostarczać użytkownikom jak najlepszych jakościowo wrażeń podczas zakupów on-line. Celem jest jak najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistych zakupów w świecie wirtualnym. Obecnie postępy w technologii rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) pozwalają, by użytkownicy mogli wejść w wirtualną interakcję z produktami. Nadchodzący Rok Tygrysa może przynieść nam znaczący skok w tych dziedzinach.

Fot.: scmp.com, wirtualny sklep Armani oglądany przez okulary VR
3. Pokolenie Z i milenialsi dyktują trendy

Dojrzewające konsumencko pokolenie Zetów, zwane również pokoleniem internetowym, już teraz dyktuje trendy młodzieżowe. Wraz z milenialsami (pokolenie Y) to właśnie oni będą kształtować najnowsze nurty e-commerce. Warto bacznie analizować te grupy, by wiedzieć, co może czekać nas jutro.
„Trendujące” produkty w Chinach:

  • Artykuły dla zwierząt domowych
  • Zdrowe przekąski
  • Pielęgnacja włosów
  • Kosmetyki męskie (w tym makijaż)
  • Sprzęt campingowy

4. Automatyzacja i AI

E-commerce’owy gigant JD od lat rozwija technologię pełnej automatyzacji magazynów. W nadchodzącym roku bacznie należy przyglądać się działaniom firmy na tym polu. Już teraz w niektórych miejscach Chin paczki dostarczają autonomiczne pojazdy-roboty czy drony. 2022 rok obfitować może w rozwój technologii pojazdów autonomicznych i wykorzystania sztucznej inteligencji w logistyce czy technologii wspierającej platformy i aplikacje. W połączeniu z trendem zrównoważonego rozwoju obserwować będziemy mogli poparte sztuczną inteligencją autonomiczne pojazdy, które wyruszając z autonomicznie prowadzonych parków logistycznych, będą błyskawicznie docierać do najdalszych zakątów Chin i dostarczać ekologicznie zapakowane paczki.

Fot.: jdcorporateblog.com
5. Rzeczy używane

Rynek przedmiotów używanych nigdy nie cieszył się zbyt wielką popularnością w Chinach. Jednakże na fali trendu zrównoważonego rozwoju możemy zaobserwować znaczące zmiany w tej kwestii. Alibaba w nadchodzącym roku planuje skalowanie swojego marketplace’u przedmiotów „z drugiej ręki” o nazwie Idle Fish. Wzrost sprzedaży GMV na tej dominującej na rynku odsprzedaży platformie wyniósł w 2021 roku 150% w stosunku do roku poprzedniego[1]. Ponadto grupa młodych konsumentów z pokolenia Z, która wychowała się w zupełnie innych realiach niż jej poprzednicy, może naturalnie kierować swoje zainteresowania zakupowe w kierunku trendu vintage.

[1] Avery Booker, Secondhand Luxury Platform Profile: Alibaba’s Idle Fish, Jing Daily, https://jingdaily.com/secondhand-luxury-platform-profile-alibabas-idle-fish/ [5.01.2022].

ciąg dalszy nastąpi….

Redakcja: Leszek Ślazyk 

e-mail: [email protected]

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.