rynek-oze-w-chinach-–-grudzien-2021

Dwaj giganci łączą siły

China National Petroleum Corp (CNPC) i Sinopec podpisały umowę ramową o współpracy w sektorze czystej energii. Nie podano szczegółów, ale sam fakt podpisania porozumienia wywołał wielkie poruszenie w branży i to z kilku powodów.

  • Wielkość: każda z firm ma aktywa wyceniane na 3 000 miliardów dolarów. Ich deklaracja o wejściu w sektor czystej energii będzie miała wielki wpływ na rynek;
  • Przeszłośc: CNPC i Sinopec postrzegane są jako podmioty rywalizujące i bardzo rzadko współpracowały ze sobą w przeszłości;
  • Bezpieczeństwo energetyczne: Podstawą współpracy będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Tu akurat firmy się świetnie uzupełniają bo Sinopec przoduje w produkcji a CNPC w dystrybucji.
  • Czysta energia: W umowie wspomniano o energii odnawialnej, digitalizacji i transformacji energetycznej.

Druga pula projektów OZE

Rząd w Pekinie (a dokładniej National Energy Administration – NEA) ogłosił nabór do drugiego etapu projektów mega konstrukcji wiatrowych i słonecznych na terenach pustynnych i opustoszałych. Realizacja zgłaszanych projektów ma rozpocząć się najpóźniej pod koniec 2022 roku, a uruchomione siłownie mają zostać podłączone do sieci nie później niż pod koniec roku 2023. Muszą też mieć wydajność co najmniej na poziomie 1000 MW.

Pod koniec listopada 2021 roku w Chinach w fazie realizacji było 21 takich projektów z pierwszej puli o łącznej mocy 55,14 GW. Realizowane są one w 13 różnych prowincjach Chin.

Lokalne wsparcie dla morskich farm wiatrowych

Prowincja Zhejiang (jako druga w kraju) ogłosiła program lokalnych subsydiów dla elektrowni wiatrowych i słonecznych na lata 2022 – 2027. Jest to o tyle istotne (dla branży), że rząd pekiński zakończył właśnie narodowy program subsydiów dla tych dwóch typów OZE.

Największy na świecie projekt energia słoneczna =wodór

Sinopec rozpoczął budowę największego na świecie systemu produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem energii słonecznej. Instalacja powstanie w mieście Quka (Xinjiang).

Projekt zakłada zbudowanie elektrowni słonecznej o mocy 300 MW, zakładu produkującego 20 000 ton wodoru rocznie, skonstruowanie zbiorników o pojemności 210 000 Nm3 i sieci przesyłowej wodoru o wydajności 28 000 Nm3 na godzinę. Zielony wodór będzie wykorzystywany jako źródło energii w rafinerii Sinopec w Tahe. Łączny koszt projektu to około 3 miliardy juanów (ok. 1,962 mld PLN).

Pojazdy na wodór w Guangdong

Prowincja Guangdong ogłosiła, iż w latach 2021-2025 będzie regionem wzorcowym dla projektów związanych z pojazdami na wodór. Plan zakłada, iż w prowincji do 2025 roku użytkowanych będzie co najmniej 10 000 pojazdów napędzanych wodorem. Realizacja projektu wymagać będzie między innymi:

  • Zbudowania fabryk wodoru o łącznej wydajności rocznej 100 000 ton i dostarczających gaz do 200 stacji tankowania wodorem. Cena za tankowanie powinna w 2025 roku spaść do poziomu 30 juanów (ok. 19,65 PLN) za kilogram.
  • Uruchomienia funduszy wspierających konstrukcję stacji tankowania wodorem. 2,5 miliona juanów dla hybrydowych stacji benzyna-gaz, i odpowiednio po 2 miliony i 1,5 miliona dla stacji stacjonarnych i modułowych.

Redakcja: Leszek Ślazyk 

e-mail: [email protected]

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.