Jako pierwsza kobieta w historii swojego kraju siadła za sterami F16

Jordańska kobieta po raz pierwszy pilotowała F-16, tworząc historię w swoim kraju. Według jordańskiej agencji informacyjnej, kobieta w Jordańskich Siłach Powietrznych o imieniu Lt. Saba Al Thiabat „przeleciała samotnie przez niebo Królestwa”.

Kobieta-pilot Jordańskich Sił Powietrznych wsiadła za stery odrzutowca myśliwskiego F16 i poszybowała w niebo. Jak podaje gazeta The National, jest to pierwszy tego typu lot, który odbył się w królestwie. Generał Mohammed Hiasat, szef jordańskich sił powietrznych, stwierdził, że lot porucznik Saby Al Thiabat „reprezentuje poparcie Jego Wysokości Króla Abdullaha dla roli kobiet w ogóle, a kobiet wojskowych w szczególności.” Porucznik Saba Al Thiabat wystartowała z bazy lotniczej Mouafaq Al Salti.

Military_Material / Pixabay

Chociaż kobiety stanowią 17% jordańskich sił zbrojnych, zdecydowana większość z nich nie służy na stanowiskach wymagających bezpośredniego udziału w walce.

Przed gen. broni Al Thiabat było kilka arabskich kobiet, które zajmowały stanowisko pilota odrzutowca. Szklany sufit przełamała Mariam Al Mansouri ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która jako pierwsza kobieta dostała się do akademii lotnictwa wojskowego (w 2007 roku, kiedy to otwarto tę możliwość dla kobiet) i która w 2014 roku wzięła udział w działaniach bojowych w Syrii. Oba te osiągnięcia miały miejsce w 2007 roku, kiedy to po raz pierwszy udostępniono kobietom taką możliwość. Wydaje się, że latanie jest w pewnym sensie tradycją rodzinną w domu Al Mansouri; siostra Mariam, Aisha, jest również pilotem komercyjnych linii lotniczych, podczas gdy jej brat lata helikopterami.

 

źródło: PAP / mł