chiny:-tydzien-za-wielkim-murem-(44/21),-czyli-subiektywny-przeglad-wydarzen-andrzeja-lianga-z-szanghaju

Sprawy Rządowe (政府事务)
Ministerstwo Zasobów Naturalnych (自然资源部):

Z końcem 2020 roku w Chinach było 1,865 mld mu ziemi ornej (mu亩 to tradycyjna jednostka miary powierzchni stosowana w Chinach do dziś, a równa 667 m2), czyli ok. 1,25 mln km2. Biorąc pod uwagę ogólną powierzchnię kraju (łącznie z pasem wód przybrzeżnych ze znajdującymi się tam wyspami), czyli 10,45 mln km2 i ponad 1.4 mld ludności to niewiele. Według wyliczeń ekspertów niezbędne minimum gruntów ornych zapewniających samodzielne wyżywienie społeczeństwa to 1,8 mld mu. Tymczasem wciąż liczne są w Chinach przypadki nielegalnego przejmowania gruntów rolnych na cele budowalne, zwłaszcza pod budownictwo mieszkaniowe. W 2020 roku ministerstwo wykryło 7,371 takich przypadków.

Krajowa Administracja Lasów i Terenów Zielonych (国家林业和草原局):

23,04% powierzchni Chin pokrywają lasy. Zajmują w sumie 3,3 mld mu (ok. 2,2 mln km2). W 1950 roku lasy zajmowały – w zależności od źródeł – od 8,6% do 12,5% powierzchni kraju. W roku 2050 lasy maja pokrywać nie mniej niż 30% całych Chin. To mało znany fakt – Chiny są państwem, które najszybciej i w największej skali na świecie powiększa swoje zasoby leśne.

Państwowa Administracja Podatkowa (国家税务总局):

W ciągu trzech kwartałów br. wzrosła liczba nowych podmiotów płacących podatki. Takich podmiotów przybyło od stycznia do końca września br. 9,703 mln, co oznacza wzrost o 16,1% r/r.

Krajowe Biuro Informacji Internetowej (国家互联网信息办公):

Przygotowano nowy projekt przepisów dotyczących ochrony danych zbieranych i przechowywanych przez firmy internetowe. Podstawowym proponowanym wymogiem dotyczącym danych jest obowiązek przechowywania ich wyłącznie na serwerach zlokalizowanych w granicach Chin. To powiela się z najnowszymi przepisami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, jak i infrastruktury informatycznej, które weszły w życie w drugiej połowie br.

Ministerstwo Mieszkalnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (住房和城乡建设部):

W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku w 51 200 osiedlach zlokalizowanych na terenie licznych miast i miasteczek prowadzone są prace mające na celu rewitalizację starych budynków mieszkalnych. Do końca roku renowacja objętych zostanie w sumie 53 000 budynków tego rodzaju. Jednocześnie rozwijany jest ambitny program budowy ogólnie dostępnych mieszkań komunalnych do wynajęcia z opcją wykupu. Na koniec października br. w 40 miastach Chin budowano ogółem 720 000 takich lokali mieszkalnych. Do końca roku w stanie surowym będzie ich już 936 000. W 6 miastach Chin (NanJing 南京, WuXi 无锡, NingBo 宁波, FoShan 佛山, ChangChun 长春, NanNing 南宁) zrealizowano już tegoroczne plany budowy mieszkań komunalnych. W przyszłych latach powstawać będą kolejne.

Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局):

Indeks innowacyjności Chin w roku 2020 osiągnął wartość 242,6 pkt, o 6,4% większą niż w roku 2019. Biuro wyliczając ten indeks wzięło pod uwagę 21 wskaźników. Wydatki państwa na rozwój i badania w ubiegłym roku wyniosły 243,931 mld RMB (ok. 150,912 mld PLN).

Ministerstwo Finansów (财政部):

We wrześniu br. sprzedano losy ogólnokrajowej loterii o wartości 31,239 mld RMB (ok.19,328 mld PLN), co oznacza spadek o 12.9% r/r. W ogólnej puli losów te loterii sportowej przyniosły przychód w wysokości 19,395 mld RMB (ok. 11,999 mld PLN), co również oznacza spadek. O 11,5%. Wrzesień br. nie był zatem szczęśliwym miesiącem dla loterii państwowej. Ale bilans trzech pierwszych kwartałów tego roku może cieszyć organizatora, czyli Ministerstwo Finansów. Od początku roku do końca września wartość wszystkich sprzedanych losów loteryjnych osiągnęła kwotę 278,531 mld RMB (ok. 172,299 mld PLN), czyli o 20,7% więcej niż w minionym roku.

Ukrywanie swojej tożsamości przez zwycięzców loterii stało się w Chinach swego rodzaju “modą”…

Loteria pomocy socjalnej przyniosła w tym okresie 102,25 mld RMB (ok. 63,25 mld PLN) – wzrost o 0,3% r/r. Loteria sportowa wygenerowała przychody w kwocie 176,28 mld RMB (ok. 109,065 mld PLN) – wzrost o… 36,9% r/r.

Ministerstwo Handlu (商务部):

Spowalnia wzrost cen warzyw. W ostatnim tygodniu października ceny warzyw wzrosły o 3,7% t/t (tydzień do tygodnia). Średnia cena 30 warzyw w owym tygodniu wzrosła o 5,7% w relacji miesiąc do miesiąca: mniej o 2,2% niż przedostatnim tygodniu października (7,9% t/t). Według ministerstwa sytuacja  na rynku warzyw powoli stabilizuje się.

 


Ekonomia (经济), Biznes (生意)
PMI październik 2021

Nowe, październikowe odczyty PMI (Manufacturing Purchasing Managers Index) wskaźnika aktywności (i nastrojów) w przemyśle potwierdzają, iż gospodarka Chin hamuje. W październiku odczyt PMI dla chińskiego przemysłu wyniósł 49,2. We wrześniu było to 49,6. Odczyt poniżej 50 świadczy o tym, że sektor przemysłowy Chin znalazł się w okresie dekoniunktury.

 

Niewątpliwy wpływ na spowolnienie miały ograniczenia w dostawach prądu oraz wysokie ceny surowców i materiałów. Spadła też wielkość zamówień co obrazuje odczyt subindeksu PMI zamówień: 48,4. Zapotrzebowanie na produkty przemysłowe maleje. Indeks cen zakupów wzrósł do poziomu 72,1. We wrześniu było to 63,9. Ceny „ex-factory” osiągnęły najwyższy poziom od lat. Szczególnie dotyczy to przemysłu petrochemicznego, węglowego, surowców i produktów chemicznych, odlewów oraz przetwarzania metali żelaznych i nieżelaznych. Tu wskaźniki cen rosły powyżej poziomu 73. Poprawiły się nieco wyniki importu i eksportu, odpowiednio: 46,6 i 47,5, o 0,4 i 0,7 więcej niż we wrześniu. Wskaźniki zaawansowanych technologii oraz produkcji maszyn i urządzeń kontynuują silne wzrosty. W październiku był to odpowiednio 52,0 (o 2,8 więcej m/m) i 51,2 (o 2,0 więcej m/m).

Duże przedsiębiorstwa przemysłowe radzą sobie w trudnych okolicznościach lepiej (wskaźnik PMI 50,3 – spadek o 0,1 m/m) niż średnie (PMI 48,6 – spadek o 1,1 m/m) i małe (47,5 – 6 miesiąc spadku pod rząd).

Gospodarka nie związana z przemysłem ma się lepiej. Tu odczyt PMI wyniósł w październiku 52,4, choć jest to mniej o 0,8 niż we wrześniu. Zatem i tu obserwowane jest spowolnienie. Subindeks usług wyniósł 51,6 (spadek o 0,8 m/m). Podindeks usług telekomunikacyjnych, oprogramowania internetowego, technologii informacyjnych osiągnął poziom 56. Drugi miesiąc z rzędu idzie w górę. Podobny wzrost (55) odnotował subindeks PMI kateringu, konsumpcji, rozrywki. Wysoko utrzymuje się subindeks rynku kapitałowego, nieruchomości, ubezpieczeń (58,5) oraz dla budownictwa (56,9).

Przypomnijmy o co chodzi z indeksem PMI. Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich organizacji. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i wielkości otrzymywanych zamówień. Odczyt wskaźnika poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie warunków w tym sektorze, a powyżej – poprawę.

NingDe ShiDai New Energy Technology

Jak podaje China Automotive Power Battery Industry Innovation Alliance (中国汽车动力电池产业创新联盟) spółka NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) od czterech lat jest największym na świecie producentem baterii elektrycznych do samochodów. Posiada 32,2% udziałów w światowym rynku i 49,1% krajowym rynku tego typu baterii.

W pierwszej dziesiątce największych producentów świata znajdują się jeszcze 3 chińskie spółki:

  • BYD Group Co., Ltd. (比亚迪集团有限公司) miejsce czwarte;
  • AVIC Lithium Battery Technology Co., Ltd. miejsce siódme oraz
  • HeFei GuoXuan High Tech Power Energy Co., Ltd. (合肥国轩高科动力能源有限公司) miejsce dziewiąte.

Wszystkie te spółki powstały w pierwszej dekadzie XXI w. NingDe jest głównym dostawcą baterii dla Tesli, Volkswagena, Audi i wielu innych. W kraju spółka ma fabryki w:

  • NingDe 宁德 (prow. FuJian 福建),
  • LiYang 溧阳 (prow. JiangSu 江苏),
  • XiNing 西宁 (prow. QingHai 青海),
  • YiBin 宜宾 (prow. SiChuan 四川),
  • ZhaoWing 肇庆 (prow. GuangDong 广东),
  • YiChun 宜春 (prow. JiangXi 江西) oraz
  • Szanghaju / ShangHai / 上海.

Spółka posiada też zagraniczną bazę produkcyjną w Erfurcie (Niemcy).

Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku dochód firmy wyniósł 73,361 mld RMB (ok. 45,567 mld PLN), co oznacza wzrost o 132,73% r/r. Zyski netto wyniosły 7,751 mld RMB (ok. 4,815 mld PLN) – wzrost o 130,9% r/r. W sierpniu br. firma ta pozyskała finasowanie w wysokości 58,2 mld RMB (ok. 36,149 mld PLN), a pozyskane środki zostaną przeznaczone na budowę nowych pięciu linii produkcyjnych baterii litowo-żelazowo-fosforanowych. To nowa generacja baterii, które wiążą się z niższymi kosztami produkcji (tańsze surowce), zapewniają użytkownikom większe bezpieczeństwo i stabilność działania akumulatorów, jednak przy nieco mniejszej pojemności oraz gorszych parametrach efektywności energetycznej. Spółka NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. jest jak do tej pory jedynym ich producentem w kraju. Wstępna umowa z Teslą (to największy klient spółki) przewiduje, iż w przyszłym roku Chińczycy dostarczą Amerykanom baterie nowej generacji o łącznej mocy 45 GWh (1 GWh = 1 milion KWh), co przekłada się na wyposażenie ok. 800 000 samochodów elektrycznych. Całkowite moce produkcyjne NingDe w bieżącym roku to 69,10 GWh, a nowo budowane linie pozwolą produkować rocznie baterie o mocy 92.5 GWh. Spółka jest notowana na giełdzie w Szanghaju. Jej wartość rynkowa wynosiła w pierwszym tygodniu listopada 1,489 bln RMB (ok. 924,894 mld PLN), co dawało trzecie miejsce pośród wszystkich notowanych na tej giełdzie (za China KweiChow MouTai Winery Group Co., Ltd. (中国贵州茅台酒厂(集团)有限责任公司) – 2,294 bln RMB (ok. 1,425 bln PLN) i Industrial and Commercial Bank of China (中国工商银行股份有限公司) – 1,665 bln RMB (ok. 1,034 bln PLN).

Więcej węgla

Według raportu China National Railway Group Co., Ltd. (中国国家铁路集团有限公司) w październiku do elektrowni dostarczono transportem kolejowym 122 mln ton węgla energetycznego. To o 25% więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku i o 21% więcej niż to miało miejsce we wrześniu br. Elektrownie dysponują średnim zapasem węgla na 19,1 dni ciągłej pracy  (niezbędne minimum to na 14 dni), kiedy na koniec września zapasy te przeciętnie starczać mogły na 5,1 dnia pracy. Obecnie chińskie kopalnie wydobywają każdego dnia rekordowe 11,88 mln ton węgla.

76,77 mld przesyłek

76,77 mld przesyłek dostarczyły do klientów chińskie urzędy pocztowe w ciągu trzech kwartałów br. Dochody Krajowego Biura Poczty (国家邮政局) z tego tytułu osiągnęły poziom 743,08 mld RMB (ok. 461,553 mld PLN). Wzrost odpowiednio o 36,7% (liczba przesyłek) i 21,8% (dochody) r/r. Najwięcej przesyłek dostarczono we wschodnim rejonie kraju, który dokonano 78,3% wszystkich przesyłek kurierskich w Chinach. W regionach zachodnich dostarczono 8,9% wszystkich przesyłek.

Z miesiąca na miesiąc rosną koszty usług kurierskich. We wrześniu dostawy w obrębie tego samego miasta kosztowały przeciętnie 5,7 RMB (ok. 3,54 PLN) za sztukę, na wsiach średnio 5,6 RMB (ok. 3,47 PLN), a za przesyłkę międzynarodową trzeba było zapłacić średnio 63,2 RMB (ok. 39,25 PLN).

Wstrzymanie budowy nowych linii metra

Rada Państwa (国务院) oraz Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) wstrzymały zatwierdzanie budów nowych linii metra dla miast, w których tego typu forma transportu publicznego jeszcze nie istnieje. Decyzja ta spowodowana jest rosnącymi kosztami tego typu projektów (gwałtowny wzrost cen wszystkich materiałów, systemów, urządzeń, etc.) oraz związanym z nimi zbyt dużym zadłużaniem się rządów lokalnych. Wybudowanie jednego kilometra linii metra  to koszt blisko 1 mld RMB (ok. 621,120 mld PLN). W roku 2000 tylko cztery miasta w Chinach miały linie metra: Pekin / BeiJing / 北京, TianJin 天津, Szanghaj / ShangHai / 上海 i Kanton / GuangZhou / 广州. Dziś sieci metra funkcjonują w ponad 50 chińskich aglomeracjach. Już w 2018 roku władze centralne wydały ścisłe regulacje dotyczące budowania linii metra, jednak rządy lokalne wciąż próbowały pozyskiwać fundusze na ten cel, nie licząc się z ryzykami natury finansowej.

China International Import Expo

Od 5 do 11 listopada br. w Szanghaju odbywały się czwarte już targi China International Import Expo (中国国际进口博览会). To najważniejsza impreza targowa dla chińskich importerów. Impreza o najwyższej randze biznesowej, politycznej i propagandowej. Jak co roku targi rozpoczęły się od przemówienia Xi Jinpinga (w tym roku via video), który osobiście promuje tę imprezę od jej początków, od pierwszej edycji przed czterema laty.

W tym roku powierzchnie zajmowane przez wystawców objęły w sumie 366 000 m2 (68 boisk piłkarskich), w targach wzięło udział 3000 wystawców ze 127 krajów. Najwięcej firm przybyło do Szanghaju ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Szczególnie promowano rozwiązania dla inteligentnego przemysłu, nowe technologie informacyjne, sprzęt i produkty medyczne,

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.